TR Casual Discussion Çay Bahçesi

Isbara

Active member
Reactions
2 104
Nation of residence
Turkey
Nation of origin
Turkey
Kuran gayette evrensel, o zamandan örnekler vermesi bugüne ışık tutamayacağını göstermez. İnsanlık ve insanlar yine aynı, farklı bir tür değil. Kaldı ki örnekleri ahlaki örneklerdir genellikle.

Yani cep telefonu ve atom ile ilgili ayet mi olmalı, bunların Kuran'da ne işi var? Kuran bir çerçeve çizer, iyilik, doğruluk, ahlak, hak, adalet v.b. konularda. Tabii, bir de yaratıcıya inanma, onu tanıma ve bilme üzerine...

"O'nu düşünüp kavrayabilmeniz için, Arapça bir kitap olarak indirdik." Zurhuf - 3

Burada tespit var. Herkes arapça öğrenecek, arapçadan başka dile çevrilmeyecek, okunmayacak diye bir anlam nereden çıkıyor?

Yani akıl mantık işi mi? Tüm müslümanların/ülkelerin arapça öğrenmesi veya arapçayı dil olarak kabul etmesi?

Nerede kaldı o zaman dünyadaki insanların farklı farklı dillerde, renklerde ve tipte yaratılmasının anlamı...?! Kuranda bundan da bahseder.

"Birbirinizle tanışmanız için sizi toplumlara ve kabilelere ayırdık."

"Gökleri ve yeri yaratması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması O’nun delillerindendir. Şüphesiz ki bunda bilenler için dersler vardır."
Bu konu da çok yanlış düşünüyorsun. Kur'an hiç de evrensel bir kitap değildir. 7.Yy Arap kültürünü benimsemeyen birisi için hiçbir şey yoktur içeriğinde. Arada bir dürüst olun, hak yemeyin falan gibi 1-2 öğüt verir onun dışında modern dünya için iyi hiçbir öğretisi, öğüdü yoktur.
Kur'an da emredilen sosyal hayatı, medeni hukuku, finans sistemini günümüzde uygulamak imkansızdır. Hadi faizsiz bir ekonomi modeli kurun bakalım ne oluyor görelim hep beraber.

Başka bir nokta, ben Kur'an başka dillere çevrilemez demedim zaten. Çevirlebilir tabii ki. Ama malesef ülkemizdeki mealciler bilerek ve isteyerek Kur'an'ı düzgün çevirmiyorlar. Sivri noktalarını ya törpülüyorlar yada kabul edilebilir şekilde değiştirerek aktarıyorlar. Bu da durumu kurtarmayınca hemen "Tefsirler", "hadisler" vs devreye giriyor. Zurhuf suresi 3.ayeti örnek verirken anlatmaya çalıştığım şey de oydu zaten. Kur'an'ı okuyup anlayabiliyoruz. Herke anlayabilsin diye inmiş zaten. Onu anlamak için herhangi birinin rehberliğine veya bana kitabı bana açıklamasına ihtiyacımız yok demek istemiştim. "Kitap başka bir dile çevrilemez" demedim.
Kitabın esas indiği, o kitabın muhattabı olan insanlardan daha iyi bilrmişçesine, 1400 yıllık kültü yeniden yazmak, yorumlamak çok abes demek istiyorum.
Şöyle düşün mesela, bir gün çook tuhaf bir şey oldu ve biz Türkler komple 84 milyon insan Şintoist olduk. Ve hepimiz güneşe tapıyoruz. Kojuki kutsal kitabımız okuduk öğrendik. Sonra yüzlerce yıldır bizim gibi Şintoist olan Japonlar'a, bu dini kuran, yayan insanlara diyoruz ki, "Siz Şintoizm'i yanlış anlıyorsunuz", "Bu dini hükümler öyle değil böyle uygulanır", "Siz zaten Kojuki'yi de çook yanlış anlamışsınız" vs vs.. Komik değil mi ? İşte Araplar karşısında da binlerce yıldır İslam dünyası'nın üzerinde ittifak ettiği, bu güne kadar hiç bir şekilde sorun edilmemiş ayet ve hükümlerini bu şekilde sorgulamaya başlayınca aynı şekilde komik duruma düşüyoruz aslında.

Zaten o tefsirmiş, yok "alim birine soralım" cıları o sebeple kaale bile almam. Düşünsene bir tanrı var, her şeye kadir. Bir ilahi mesaj gönderiyor ama benim anlayacağım şekilde bana hitab edemiyor. İlla bir bilenin, yine benim gibi fani birinin rehberliği gerek...

Son verdiğiniz iki ayet ne güzel mesajlar. Ama o iki ayetteki mesajları direk şu iki ayetle yerle bir eden yine aynı kitaptır.

"Her kim ki Allah'ın indirdiği ile hükmetmez, onlar kafirlerin ta kendidir" Maide - 44
"Yeryüzünde zulm kalkana, din yalnız Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın" Enfal - 39

Yani herkesi kabileler halinde yaratmış ama kendi indirdiği Arap örf ve adetine göre olan emir ve hükümlerin hiçbirini kabul etmez İslam'ın tanrısı.

Last edited:

YeşilVatan

Contributor
Reactions
9 1,241
Nation of residence
Turkey
Nation of origin
Turkey
Kuran gayette evrensel, o zamandan örnekler vermesi bugüne ışık tutamayacağını göstermez. İnsanlık ve insanlar yine aynı, farklı bir tür değil. Kaldı ki örnekleri ahlaki örneklerdir genellikle.

Yani cep telefonu ve atom ile ilgili ayet mi olmalı, bunların Kuran'da ne işi var? Kuran bir çerçeve çizer, iyilik, doğruluk, ahlak, hak, adalet v.b. konularda. Tabii, bir de yaratıcıya inanma, onu tanıma ve bilme üzerine...

"O'nu düşünüp kavrayabilmeniz için, Arapça bir kitap olarak indirdik." Zurhuf - 3

Burada tespit var. Kuran'ın ilk indirildiği toplum araplar olduğu için, Türkler olsa Türkçe yazacaktı.. Herkes arapça öğrenecek, arapçadan başka dile çevrilmeyecek, okunmayacak diye bir anlam nereden çıkıyor?

Yani akıl mantık işi mi? Tüm müslümanların/ülkelerin arapça öğrenmesi veya arapçayı dil olarak kabul etmesi?

Nerede kaldı o zaman dünyadaki insanların farklı farklı dillerde, renklerde ve tipte yaratılmasının anlamı...?! Kuran'da bundan da bahseder.

"Birbirinizle tanışmanız için sizi toplumlara ve kabilelere ayırdık."

"Gökleri ve yeri yaratması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması O’nun delillerindendir. Şüphesiz ki bunda bilenler için dersler vardır."
Abi öyle diyon da, kitapta gayet de doğa bilimlerinin alanıyla ilgili şeyler yazıyor. Bir kısmı da bilimsel olarak yanlışlığı *kesin olarak* kanıtlanmış şeyler. Kaldı ki hiç öyle kuranda molekül filan aramaya gerek yok, peygamberin ilk dört halifenin hayatını, sahabeler arasındaki muhabbetleri filan araştırınca inanç filan kalmıyor. YouTube'da bu bahsettiğim konuları birincil kaynaklardan bilimsel metodlarla inceleyen birkaç kişi var (bu işi en iyi yapan Din ve Mitoloji adlı kanalın sahibi. Tarikat yurtlarında yetiştiği için Kur'an arapçasını filan da biliyor).

Diğer yandan tartışmanın öbür tarafındaki arkadaşlara da şunu söylemek gerek; beyler forumun olayı bu değil. İnsanlar iki-üç yaşından beri islami önkabullerle yaşıyor ve düşünüyorlar. Bu konuyu açtığınızda inançlı kişiler bunu kendi kimliklerine saldırı olarak algılıyor. O yüzden din tartışmanın sonu banhammer'ların havada uçuşmasıdır.

Bu muhabbet çok kalp kıran cinsten bir muhabbet, o yüzden ben herkese bu konuyu konuşmama çağrısı yapıyorum.

Baryshx

Contributor
Reactions
8 2,033
Website
www.twitter.com
Nation of residence
Turkey
Nation of origin
Turkey
Bu konu da çok yanlış düşünüyorsun. Kur'an hiç de evrensel bir kitap değildir. 7.Yy Arap kültürünü benimsemeyen birisi için hiçbir şey yoktur içeriğinde. Arada bir dürüst olun, hak yemeyin falan gibi 1-2 öğüt verir onun dışında modern dünya için iyi hiçbir öğretisi, öğüdü yoktur.
Kur'an da emredilen sosyal hayatı, medeni hukuku, finans sistemini günümüzde uygulamak imkansızdır. Hadi faizsiz bir ekonomi modeli kurun bakalım ne oluyor görelim hep beraber.

Başka bir nokta, ben Kur'an başka dillere çevrilemez demedim zaten. Çevirlebilir tabii ki. Ama malesef ülkemizdeki mealciler bilerek ve isteyerek Kur'an'ı düzgün çevirmiyorlar. Sivri noktalarını ya törpülüyorlar yada kabul edilebilir şekilde değiştirerek aktarıyorlar. Bu da durumu kurtarmayınca hemen "Tefsirler", "hadisler" vs devreye giriyor. Zurhuf suresi 3.ayeti örnek verirken anlatmaya çalıştığım şey de oydu zaten. Kur'an'ı okuyup anlayabiliyoruz. Herke anlayabilsin diye inmiş zaten. Onu anlamak için herhangi birinin rehberliğine veya bana kitabı bana açıklamasına ihtiyacımız yok demek istemiştim. "Kitap başka bir dile çevrilemez" demedim.
Kitabın esas indiği, o kitabın muhattabı olan insanlardan daha iyi bilrmişçesine, 1400 yıllık kültü yeniden yazmak, yorumlamak çok abes demek istiyorum.
Şöyle düşün mesela, bir gün çook tuhaf bir şey oldu ve biz Türkler komple 84 milyon insan Şintoist olduk. Ve hepimiz güneşe tapıyoruz. Kojuki kutsal kitabımız okuduk öğrendik. Sonra yüzlerce yıldır bizim gibi Şintoist olan Japonlar'a, bu dini kuran, yayan insanlara diyoruz ki, "Siz Şintoizm'i yanlış anlıyorsunuz", "Bu dini hükümler öyle değil böyle uygulanır", "Siz zaten Kojuki'yi de çook yanlış anlamışsınız" vs vs.. Komik değil mi ? İşte Araplar karşısında da binlerce yıldır İslam dünyası'nın üzerinde ittifak ettiği, bu güne kadar hiç bir şekilde sorun edilmemiş ayet ve hükümlerini bu şekilde sorgulamaya başlayınca aynı şekilde komik duruma düşüyoruz aslında.

Zaten o tefsirmiş, yok "alim birine soralım" cıları o sebeple kaale bile almam. Düşünsene bir tanrı var, her şeye kadir. Bir ilahi mesaj gönderiyor ama benim anlayacağım şekilde bana hitab edemiyor. İlla bir bilenin, yine benim gibi fani birinin rehberliği gerek...

Son verdiğiniz iki ayet ne güzel mesajlar. Ama o iki ayetteki mesajları direk şu iki ayetle yerle bir eden yine aynı kitaptır.

"Her kim ki Allah'ın indirdiği ile hükmetmez, onlar kafirlerin ta kendidir" Maide - 44
"Yeryüzünde zulm kalkana, din yalnız Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın" Enfal - 39

Yani herkesi kabileler halinde yaratmış ama kendi indirdiği Arap örf ve adetine göre olan emir ve hükümlerin hiçbirini kabul etmez İslam'ın tanrısı.
Genel çerçeve olarak dedim ben. Yoksa, Kuran başka konulardanda bahsediyor tabii.

Maide 44; Bağlamında bakacaksın bazı ayetlere, orada ne anlatılıyor?

Orada Yahudilerin Tevrat'ı takmadığı, ayetleri değiştirip işlerine geldiği gibi ve haksızlık yaparak işlerini yürütüğünden bahsediyor.

Günümüzde de aynı şeyler oluyor zaten. Kuran'daki ayetlere hadis ve Tefsir eklemleyerek işlerine gelen anlamlar vermeye çalışıyorlar.

Hatta hiç Kuran'dan değil de direkt hadis ve tefsir üzerinden yorum ve onaylama yapıyorlar. Tarikatlar ve şeyhlerin yaptığı çoğunlukla bu oluyor. Nasıl olsa hikaye, kaynak çok, kıyamet kadar. Üzerlerinden hikaye uydurup uydurup ağla ağla dur, milleti kekle.

İnsan Allah'tan korkar da açar bir okur Kuran'ı baştan sona, şeyh şıh gibi aracıları ne yapacan. Zaten o zaman görecen uyutulduğunu, hurafelere ve yalanlara boğulduğunu.

Enfal 39'da Başlamış bir savaş üzerine, yapılan zulüm, baskı, mallarının yağmalanması ve yurtlarından çıkartılması durumu var. Bundan bahsediyor.

Mehmet Okuyan Akp'ye yakın olabilir.

Edip Yüksel hdp'ye yakın olup, 19 gibi bir düşünceye sahip olabilir. Tevbe suresinin son 2 ayetinin sonradan eklendiği v.b. düşüncelere...

Muhammed Esed'e yahudi kökenli olup, sonradan müslüman olmuş olabilir ama bu beni onların meallerini okumama engel değil.

Caner Taslaman hocayı da takip ederim arada.

Ayrıca, arada diyanet, Süleyman Ateş v.b. meallere de bakıyorum. Karşılaştırmalı bakmak çok iyi olur.

Abi öyle diyon da, kitapta gayet de doğa bilimlerinin alanıyla ilgili şeyler yazıyor. Bir kısmı da bilimsel olarak yanlışlığı *kesin olarak* kanıtlanmış şeyler. Kaldı ki hiç öyle kuranda molekül filan aramaya gerek yok, peygamberin ilk dört halifenin hayatını, sahabeler arasındaki muhabbetleri filan araştırınca inanç filan kalmıyor. YouTube'da bu bahsettiğim konuları birincil kaynaklardan bilimsel metodlarla inceleyen birkaç kişi var (bu işi en iyi yapan Din ve Mitoloji adlı kanalın sahibi. Tarikat yurtlarında yetiştiği için Kur'an arapçasını filan da biliyor).

Diğer yandan tartışmanın öbür tarafındaki arkadaşlara da şunu söylemek gerek; beyler forumun olayı bu değil. İnsanlar iki-üç yaşından beri islami önkabullerle yaşıyor ve düşünüyorlar. Bu konuyu açtığınızda inançlı kişiler bunu kendi kimliklerine saldırı olarak algılıyor. O yüzden din tartışmanın sonu banhammer'ların havada uçuşmasıdır.

Bu muhabbet çok kalp kıran cinsten bir muhabbet, o yüzden ben herkese bu konuyu konuşmama çağrısı yapıyorum.
Kuran'da başka şeylerden bahsediyor elbette.

Genel çerçeve olarak dedim. Allah'a inan, dosdoğru ve iyi bir insan ol...

Kuran harici kaynaklara inanmıyorum.

Hadislerde ve rivayetlerde bahsedilen 4 halifenin hayatına, sahabelere v.b.'lerine bakarsak, zaten geçmiş olsun. Neler neler, ne hikayeler...

Son olarak bence de bu konu uzar. Artık cevap yazmayacağım, herkesin kendi düşüncesi, kendi hayatı.

YeşilVatan

Contributor
Reactions
9 1,241
Nation of residence
Turkey
Nation of origin
Turkey
Kuran harici kaynaklara inanmıyorum.
Abi Kur'an nasıl yazıldı biliyor musun? Yani kitap haline getirilme sürecini. Semadan ciltli inmedi o kitap, iki şahitle gelen azıcık lafına itibar edilir kişiler Ebubekir tarafından kurulan birkaç kişilik komisyona ayetleri beyan ettiler, onlar da yazdı. Neyi sansürlediler, editöryalizasyon nasıl döndü bilmiyoruz. Bu olay peygamber öldükten yıllar sonra oldu. Neresinden tutsan elinde kalıyor. Pozitivist bakış açısıyla Buhari, Kur'an'ın kendisinden daha muteber bir kaynaktır.

Ayrıca Caner Taslaman eğer Cin Ali kitabına iman etse binlerce kişiyi Cin Ali müridi yapabilecek kadar yetenekli birisidir. Gerçekten dediklerine inanıyor mu bilmiyorum ama azıcık historiyografi bilen, bu işi araştırmış kişi kendisini ciddiye almaz.

Neyse banlar uçuşmadan ben bu başlıktan kaçayım 😅 Warhammer 40k goygoyuna ban yedim, yoğurdu üfleyerek yicem.

Baryshx

Contributor
Reactions
8 2,033
Website
www.twitter.com
Nation of residence
Turkey
Nation of origin
Turkey
Abi Kur'an nasıl yazıldı biliyor musun? Yani kitap haline getirilme sürecini. Semadan ciltli inmedi o kitap, iki şahitle gelen azıcık lafına itibar edilir kişiler Ebubekir tarafından kurulan birkaç kişilik komisyona ayetleri beyan ettiler, onlar da yazdı. Neyi sansürlediler, editöryalizasyon nasıl döndü bilmiyoruz. Bu olay peygamber öldükten yıllar sonra oldu. Neresinden tutsan elinde kalıyor. Pozitivist bakış açısıyla Buhari, Kur'an'ın kendisinden daha muteber bir kaynaktır.

Ayrıca Caner Taslaman eğer Cin Ali kitabına iman etse binlerce kişiyi Cin Ali müridi yapabilecek kadar yetenekli birisidir. Gerçekten dediklerine inanıyor mu bilmiyorum ama azıcık historiyografi bilen, bu işi araştırmış kişi kendisini ciddiye almaz.

Neyse banlar uçuşmadan ben bu başlıktan kaçayım 😅 Warhammer 40k goygoyuna ban yedim, yoğurdu üfleyerek yicem.
Kendini bilen niye başkasının müridi olsun veya etkisi altına girsin?

Peygamber söyledi katipleri yazdı nüshalar şeklinde. Dediğin gibi öldükten sonra da kitap haline getirilmiştir. Osman zamanında da çoğaltılmıştır. Bunda bir gariplik mi var?

Kuran'dan 200-300 yıl sonra milletin anlattığı hikayeleri toplamış Buhari mi muteber? Kendi iddiasına göre Buhari 600.000 hadis içerisinden 7275’ini almıştır. Bu ayrımı hangi hak, akıl ve mantık ile yapmış bilemiyorum. Melekler yardımcı olmuştur belki kendisine veya çok büyük bir insan olduğu için kendisine nazil olmuştur. 600.000 hadisi toplamaya ömrü nasıl yetmiş orası ayrı komedi, bunları cilt ve kitap haline getirmek ayrı bir komedi... Hadisler kendi içinde de kendini yalanlar, baya komedidir yani, örnekler vermeyeceğim araştıran izler veya okur.

Hadisler, bildiğin Kuran'a nazire yapmak gibi bir şey, durum baya vahim ama farkında değiller.

Bu gerçekten sondu :p

dBSPL

Experienced member
Think Tank Analyst
DefenceHub Ambassador
Reactions
78 10,687
Nation of residence
Turkey
Nation of origin
Turkey
Burada inanç eksenli polemiğe girmek istemiyorum, ancak tartışmanın her iki kesimi içinde hatırlatmak istediğim anektod, politik açıdan Islam Türklerin şu an bulunduğu bölgede hegamonya inşaa etmesi için kullanışlı bir araç olmuştur. Bilhassa, spesifik olarak Tuğrul bey dönemi, Türk tarihi açısından önemli bir noktadır. Halifenin kellesi kurtarılmış ve Bağdat yıkılmaktan korunmuş, ancak karşılığında halife siyasi gücünü artık büyük oranda Türklere kaybetmiştir. Tarih kitapları dönemin halifesinin, Tuğrul Beyi İslamın kılıcı olarak ilan ettiğini yazar. Ancak işin aslı halifenin kellesi artık Tuğrul beyin kılıcının altındadır. Ve yüzyıllarca da durum bundan farksız ilerlemiştir. İslam tarihi açısından laiklik kavramının ilk örneklerinden olarak bu olayı referans bile alabiliriz. Ta ki, Yavuz hem kutsal emanetleri hem halifelik makamını hem de İslam'ın ordusu makamını, kendi makamında birleştirene kadar.

Atatürk'ün laikleşme hareketi ve devrimlerinin kökleri, pek çok batılı tarihçi, hatta çoğu Türk tarihçi tarafından bile avrupa aydınlanması ve devrimleri içerisinde aranır. Ancak çok azı Türk tarihinin içerisinde ne olduğuna bakar.

Biz ulus olarak İslamı sınırlayan ulemanın kulları değil, İslam dinini onların elinden alıp ona yeni bir istikamet kazandıran millettik. Ne zaman ki bu vasfımızı yitirip gericiliğe ve araplaşmaya hizmet etmeye başladık, Türkler büyük bir bunalım yaşamaya başladı.

Büyük uluslar ve bu ulusları temsil eden büyük devletler/imparatorlukların bazı temel özellikleri vardır. yüzyıllarca ingiltere krallığı, çarlık rusyası, çin imparatorlukları, hatta modern abd ya da sovyetler... Bir dinin ya da ideolojinin yeryüzündeki koruyucularıdır. Tanrının yer yüzündeki devleti, ya da tanrısız bir dünya düzeninin koruyucusudur. Komünizm-Kapitalizm savaşı da aslında temelde bir haçlılar-ümmet savaşıyla benzer tipik özellikler sergiler. Yine bu nedenledir ki, İslamın Türklerin eliyle yaygınlaştığı coğrafyalarda, yerleşikler müslümanları müslüman değil, Türkler diye çağırır.

Hasılı inanın ya da inanmayın farketmez, yüzyıllarca korumamız altındaki ve aynı zamanda ulusumuzun geçmişteki mücadelesine etki eden din, artık milletimizin tarihinin bir parçasıdır. Önemli olan bu tarihi miras ile ne yapmamız gerektiğidir.

Last edited:

Baryshx

Contributor
Reactions
8 2,033
Website
www.twitter.com
Nation of residence
Turkey
Nation of origin
Turkey
Burada inanç eksenli polemiğe girmek istemiyorum, ancak tartışmanın her iki kesimi içinde hatırlatmak istediğim anektod, politik açıdan Islam Türklerin şu an bulunduğu bölgede hegamonya inşaa etmesi için kullanışlı bir araç olmuştur. Bilhassa, spesifik olarak Tuğrul bey dönemi, Türk tarihi açısından önemli bir noktadır. Halifenin kellesi kurtarılmış ve Bağdat yıkılmaktan korunmuş, ancak karşılığında halife siyasi gücünü artık büyük oranda Türklere kaybetmiştir. Tarih kitapları dönemin halifesinin, Tuğrul Beyi İslamın kılıcı olarak ilan ettiğini yazar. Ancak işin aslı halifenin kellesi artık Tuğrul beyin kılıcının altındadır. Ve yüzyıllarca da durum bundan farksız ilerlemiştir. İslam tarihi açısından laiklik kavramının ilk örneklerinden olarak bu olayı referans bile alabiliriz. Ta ki, Yavuz hem kutsal emanetleri hem halifelik makamını hem de İslam'ın ordusu makamını, kendi makamında birleştirene kadar.

Atatürk'ün laikleşme hareketi ve devrimlerinin kökleri, pek çok batılı tarihçi, hatta çoğu Türk tarihçi tarafından bile avrupa aydınlanması ve devrimleri içerisinde aranır. Ancak çok azı Türk tarihinin içerisinde ne olduğuna bakar.

Biz ulus olarak İslamı sınırlayan ulemanın kulları değil, İslam dinini onların elinden alıp ona yeni bir istikamet kazandıran millettik. Ne zaman ki bu vasfımızı yitirip gericiliğe ve araplaşmaya hizmet etmeye başladık, Türkler büyük bir bunalım yaşamaya başladı.

Büyük uluslar ve bu ulusları temsil eden büyük devletler/imparatorlukların bazı temel özellikleri vardır. yüzyıllarca ingiltere krallığı, çarlık rusyası, çin imparatorlukları, hatta modern abd ya da sovyetler... Bir dinin ya da ideolojinin yeryüzündeki koruyucularıdır. Tanrının yer yüzündeki devleti, ya da tanrısız bir dünya düzeninin koruyucusudur. Komünizm-Kapitalizm savaşı da aslında temelde bir haçlılar-ümmet savaşıyla benzer tipik özellikler sergiler. Yine bu nedenledir ki, İslamın Türklerin eliyle yaygınlaştığı coğrafyalarda, yerleşikler müslümanları müslüman değil, Türkler diye çağırır.

Hasılı inanın ya da inanmayın farketmez, yüzyıllarca korumamız altındaki ve aynı zamanda ulusumuzun geçmişteki mücadelesine etki eden din, artık milletimizin tarihinin bir parçasıdır. Önemli olan bu tarihi miras ile ne yapmamız gerektiğidir.
Bunu daha önce yazmıştım bu forumda veya başka bir yerde. Türk islamına en büyük darbeyi Yavuz Sultan Selim vurmuştur. Mısır seferi ile arap eşari ulemayı İstanbul'a getirmesi sonun başlangıcı olmuştur. Zaten, bu yüzden Osmanlı'nın çöküşünün temelini de atmıştır.

Eski Türk devletlerinin yönetim kademesinde din bir araçtı, kitleleri bir arada tutmak, ticaret ve güç için. Şimdide aynısı yapılıyor ama burada din araç değil amaç...Eskiden bu araç yahudilikti, Hazar Türklerinden gelen...

Tabmachine

Active member
Reactions
78
Nation of residence
Canada
Nation of origin
Pakistan
Bunu daha önce yazmıştım bu forumda veya başka bir yerde. Türk islamına en büyük darbeyi Yavuz Sultan Selim vurmuştur. Mısır seferi ile arap eşari ulemayı İstanbul'a getirmesi sonun başlangıcı olmuştur. Zaten, bu yüzden Osmanlı'nın çöküşünün temelini de atmıştır.

Eski Türk devletlerinin yönetim kademesinde din bir araçtı, kitleleri bir arada tutmak, ticaret ve güç için. Şimdide aynısı yapılıyor ama burada din araç değil amaç...Eskiden bu araç yahudilikti, Hazar Türklerinden gelen...
Would you say the Maturidi school was politically favorable? As that was/is the natural school of the Sunni Persianate world.

Baryshx

Contributor
Reactions
8 2,033
Website
www.twitter.com
Nation of residence
Turkey
Nation of origin
Turkey
Would you say the Maturidi school was politically favorable? As that was/is the natural school of the Sunni Persianate world.
This is not about asharism, maturidism, sects, tariqas, paths, etc.

In my opinion, they have nothing to do with Islam. They are self-interest groups, communities of thought, political and non-governmental organizations. You cannot and should not live life and Islam based on them. The ulemas brought from Egypt, their bigoted and extremist ideas that excluded reason and logic in contradiction to the Qur'an put the Ottoman Empire on a bad path. If you continue to live and rule with these as your goals, you can expect neither science, progress nor revolution from that country.

RENAISSANCE, REFORM,
THE PERIOD of ENLIGHTENMENT and
If you miss the INDUSTRIAL REVOLUTION, you will be crushed by those countries. This situation still continues in Islamic countries.

At the time, the dynasty / caliph of the period started on a path with the Beit al-Hikme and the Baghdad School, but it could not be continued. This is a result of the dynasty, kingdom, etc. forms of government. The ideas of democracy and advisory councils (People's Assembly) in the time of the first 4 caliphs were destroyed very quickly.

Test7

Experienced member
Staff member
Administrator
Reactions
18 19,918
Nation of residence
United States of America
Nation of origin
Turkey
Neyse banlar uçuşmadan ben bu başlıktan kaçayım
Hayir aksine cok medeni bir tartisma olmus. Hakaret yok, kufur yok, herkes fikrini medenice, kirmadan ifade etmis . Her iletiniz tek tek okunmaya deger:coffee:. Bu baslik bunun icin var zaten.

Mis_TR_Like

Contributor
Staff member
Administrator
Reactions
25 4,996
Nation of residence
Australia
Nation of origin
Northern Cyprus
These religious/philosophical discussions are fun. Remember that this thread is for everything. But I definitely think an English-only thread for religion and philosophy is needed.

Ryder

Experienced member
Reactions
5 17,998
Nation of residence
Australia
Nation of origin
Turkey
FoG2PPJXEAAPwQ7.jpeg

Eastern Slavs have a thing for this 🤣🤣🤣

Ryder

Experienced member
Reactions
5 17,998
Nation of residence
Australia
Nation of origin
Turkey

In other words the Chinese are wiping out my favourite animal.

In Australia it would be good if the coast guard and navy sank every Chinese fishing boat.

They cant even come to our coastline but in other parts of the world they are plundering.

Last edited:

Nilgiri

Experienced member
Moderator
Aviation Specialist
Reactions
96 18,896
Nation of residence
Canada
Nation of origin
India
Octopus, Squid and Cuttlefish really make me freak out.

Especially Giant Squids and Colossal Squids.

They were myths and tales until the modern era they were proven to exist!!

Well when I sit in front of a big plate of calamari, I guess I have the last laugh on whos who in the food chain :p ...

*yer lower in the food chain....get in muh belly!* as fat bastard would say.

Ryder

Experienced member
Reactions
5 17,998
Nation of residence
Australia
Nation of origin
Turkey
Well when I sit in front of a big plate of calamari, I guess I have the last laugh on whos who in the food chain :p ...

*yer lower in the food chain....get in muh belly!* as fat bastard would say.

I love seafood!!

Calamari 🥰

My dad hates seafood. Most Hanafis like my dad wont eat octopus or even prawns 🤣

Then again its Halal. Even so most Hanafis eat seafood.

There is a funny story how the Ottomans sent some Hanafi scholars to Malaysia and Indonesia. Hanafi prohibited Seafood so the community kicked him out 🤣 most Malays and Indonesians follow the Shafi jurisprudence which allows seafood like crabs and prawns.

Dont know if its true or not really.

People who live on the sea will no doubt take offense to that.

When Islam spread to the Turks. Horse meat was actually prohibited but since it was a Turkic staple to eat horse the scholars allowed it.

Interesting how Horse meat is barely present in Turkish cuisine.

Even if Horses were sacred among the Turks they also raised them up for food. Just like the Arabs who loved their camels but also raised them up for food.

Afif

Experienced member
Moderator
Bangladesh Correspondent
DefenceHub Diplomat
Bangladesh Moderator
Reactions
64 7,376
Nation of residence
Bangladesh
Nation of origin
Bangladesh
I love seafood!!

Calamari 🥰

My dad hates seafood. Most Hanafis like my dad wont eat octopus or even prawns 🤣

Then again its Halal. Even so most Hanafis eat seafood.

There is a funny story how the Ottomans sent some Hanafi scholars to Malaysia and Indonesia. Hanafi prohibited Seafood so the community kicked him out 🤣 most Malays and Indonesians follow the Shafi jurisprudence which allows seafood like crabs and prawns.

Dont know if its true or not really.

People who live on the sea will no doubt take offense to that.

When Islam spread to the Turks. Horse meat was actually prohibited but since it was a Turkic staple to eat horse the scholars allowed it.

Interesting how Horse meat is barely present in Turkish cuisine.

Even if Horses were sacred among the Turks they also raised them up for food. Just like the Arabs who loved their camels but also raised them up for food.
Bro, AFAIK only hanafi community where prawns and shrimps are widely accepted ( allowed by scholars ) in cuisine are bengalis.

Every week my mom will cook delicious shrimps and prawns.
But the crab is a big NO NO.

Ryder

Experienced member
Reactions
5 17,998
Nation of residence
Australia
Nation of origin
Turkey
Bro, AFAIK only hanafi community where prawns and shrimps are widely accepted ( allowed by scholars ) in cuisine are bengalis.

Every week my mom will cook delicious shrimps and prawns.
But the crab is a big NO NO.

Crab is delicious!!

Cant go wrong with a nice grilled crab

Okan

Active member
Reactions
2 194
Nation of residence
Turkey
Nation of origin
Turkey
Bu adamlar bize cuma hutbelerinde sukretmeyi, haram yememeyi falan anlatıyor. Bunların Müslümanlığa verdiği zararı kâfir olsa veremezdi. Bu kafa tüm liselileri deist yaptı

Fp9i4cuXsAAgU3g.jpeg
Fp9i4JxWIAEexEh.jpeg

Follow us on social media

Top Bottom